sobota, 20 lutego 2016

Ragnar Lodbrok - legendarny władca wikingów

Z okazji premiery nowego sezonu "Wikingów", dla wp.pl piszę jak to było naprawdę z tym Ragnarem Lodbrokiem:

"Wikingowie handlowali, odkrywali, łupili i wojowali. Cenili odwagę, lojalność i waleczność, a mężowie, którzy dowiedli swojego honoru i zdobyli wojenną sławę, wedle ówczesnych wierzeń po śmierci od miecza trafiali na ucztę do Walhalli oraz do opowieści swoich pobratymców. Poświęcone im sagi krążyły po Skandynawii, ich czyny obrastały legendami, a oni sami stawali się dla potomnych niedoścignionymi wzorami idealnych wojowników. Jednym z takich herosów był Ragnar Lodbrok, który dziś, około 1200 lat po swoim urodzeniu, podbija popkulturę.






O historycznym Ragnarze nie wiemy zbyt wiele. Wedle źródeł frankijskich, skandynawski wódz o imieniu Reginheri (albo Regneri, Reginerus, Ragenarius) wadził się z samym cesarzem Karolem II Łysym (żył w latach 823-877), a w roku 845 złupił Paryż i wkrótce po tym zmarł, ukarany za swoje bezbożne czyny. Badacze łączą go z niejakim Reghnallem, który w 831 roku odwiedził Irlandię w celach poznawczych, z toporem w dłoni i doszukują się jego związku (pokrewieństwa?) z duńskim królem Horicusem I (zm. 854 r.). Kronikarze z XI wieku donoszą natomiast o niejakim Lodbrocu (Wilhelm z Jumieges) lub Lodparchim (Adam z Bremy), który był ojcem Björna i Ivara, wikińskich wodzów, znanych z wypraw łupieskich na Anglię, organizowanych w drugiej połowie IX wieku. Brak jednak pewności, czy mamy do czynienia z jednym wojownikiem o imieniu Ragnar Lodbrok, czy też z dwoma historycznymi postaciami (Reginheri i Lodbroc), które w jedną osobę połączyła dopiero późniejsza, dwunastowieczna tradycja, za sprawą Ariego Thorgilssona (zm. 1148; autor "Íslendingabók", gdzie po raz pierwszy złączono imię Ragnara z przydomkiem Lodbrok). "



Więcej na: historia.wp.pl





Pan Powieszonych

Szanowni miłośnicy fantastyki!

Uprzejmie donosi się, że w lutowej Nowej Fantastyce opublikowano opowiadanie młodego, krakowskiego pisarza - Łukasza Malinowskiego. Tekst nosi tytuł "Pan Powieszonych" i jest historią pewnego wikińskiego powroźnika, który lubił wieszać ludzi. Oddajmy teraz teraz głos redaktorowi Michałowi Cetnarowskiemu: "To intrygujące, nietypowe fantasy, pisane na głębokim zanurzeniu w realiach historycznych i poza najczęstszymi stereotypami fantasy potolkienowskiej."